مقالات مقالات .

مقالات

چرا پدیده سفیدی مو رخ می دهد؟

بروز این اتفاق به خصوص در سنین جوانی می تواند آزار دهنده باشد. تارهای مو به دلیل میزان کم ملانین به رنگ سفید خاکستری تبدیل شده و اگر اقدامی در این خصوص انجام ندهید، این روند تا زمانی که تولید ملانین متوقف شود، ادامه پیدا می کند. تغذیه نامناسب، مشکلات ژنتیکی، نوسانات هورمونی، سیگار کشیدن، آلودگی هوا و استرس و برخی از بیماری ها و استفاده از محصولات نامناسب مو می تواند باعث بروز سفیدی موها شود.
برطرف کردن سفیدی موها
به جای استفاده از مواد شیمیایی مثل رنگ موها برای رفع مشکل سفیدی، از روش های گیاهی استفاده کنید. علاوه بر استفاده از این گیاهان، باید رژیم غذایی سالم داشته باشید که کمبود ویتامین ها و مواد معدنی خاص مثل ویتامین B و آهن، مس و ید را جبران کند.

7 روش گیاهی برطرف کننده سفیدی موها
1. رفع سفیدی مو با برگ درخت کاری
از گذشته تا به امروز از برگ درخت کاری به عنوان روشی برای برطرف کردن سفیدی موها استفاده شده است. برگ های کاری می تواند رنگدانه های تیره در موها را افزایش دهد، از این رو تاثیر فوق العاده ای برای رفع سفیدی موها خواهد داشت. می توانید برگ های درخت کاری را با روغن نارگیل ترکیب کنید که تاثیرات آن را افزایش می دهد. روغن نارگیل می تواند به فولیکول موها نفوذ کرده و باعث تقویت موها شود. برگ درخت کاری را می توان از عطاری ها تهیه کرد. روش استفاده از آن نیز به شکل زیر است:

یک مشت از برگ های درخت کاری را با سه قاشق غذاخوری روغن نارگیل بجوشانید تا زمانی که سرخ شود. سپس روغن آن را خارج کنید.
کافی است تا این روغن را به مدت 15 دقیقه بر روی سر خود قرار داده و سر خود را با آن ماساژ دهید.
30 دقیقه دیگر روغن را روی سر خود گذاشته سپس سر خود را شست و شو دهید.
این روش درمانی را دو مرتبه در روز تکرار کنید تا تاثیرات فوق العاده آن را مشاهده کنید.
2. رفع سفیدی مو با هلیله سیاه
هلیله سیاه میوه ای بادامی شکل از درختی به همین نام است و دارای خواص متعددی برای سلامتی است. یکی از فواید این میوه، تاثیرات فوق العاده اش برای رفع سفیدی مو است. برای استفاده از هلیله سیاه جهت برطرف کردن سفیدی موها کافی است تا مخلوط پودر هلیله سیاه را با مقدار مناسبی عسل طبیعی مخلوط کرده و روزانه سه قاشق چایخوری مصرف کنید. این کار را به مدت یک سال ادامه دهید تا موهای سفید را مجددا تیره کند. به خاطر داشته باشید که در استفاده از این روش درمانی زیاده روی نکنید. مصرف زیاد این گیاه می تواند عوارض نامطلوبی برای شما داشته باشد. علاوه بر این، مصرف آن برای زنان باردار و شیرده توصیه نمی شود.

3. رفع سفیدی مو با حنا
حنا یک رنگ طبیعی برای موها است که می تواند با تیره کردن موها به رفع سفیدی کمک کند. حنا موها را تقویت کرده و براق نیز می کند. اگر از حنا برای رفع سفیدی موها استفاده می کنید، توصیه می شود که به شکل زیر عمل کنید:
کمی برگ حنا را له کرده تا خمیری ایجاد شود و سه قاشق چایخوری پودر انگور فرنگی هندی، یک قاشق چایخوری پودر قهوه و مقداری ماست شیرین نشده را به آن اضافه کرده تا به خوبی مخلوط شوند.
مواد به دست آمده را بر روی تمام موهای خود اعمال کنید.
اجازه دهید تا بر روی موها خشک شده و سپس موهای خود را با شامپو شست و شو دهید. این کار را دو تا چهار مرتبه در هفته تکرار کنید.
می توانید به جای استفاده از روش بالا، برگ های حنا را در روغن نارگیل یا خردل بجوشانید تا غلیظ شده و سرد شود. سپس مانند روش بالا بر روی موهای خود اعمال کنید. حتی می توانید برای رفع سفیدی مو ماسک حنا تهیه کنید. برای این منظور قهوه سیاه داغ و پودر حنا را با هم مخلوط کنید. اجازه دهید تا کمی سرد شود و سپس آن را بر روی موهای خود اعمال کنید. پس از 1 تا 3 ساعت موهای خود را شست و شو دهید.
4. رفع سفیدی مو با استفاده از آب پیاز
متخصصان طب سنتی عقیده دارند که آب پیاز می تواند سفیدی مو سر و ریزش موها را برطرف کند. سفید شدن موها در اثر افزایش هیدروژن پر اکسید در فولیکول های مو و کاهش یک آنتی اکسیدان طبیعی به نام کاتالاز است. استفاده از آب پیاز به شکل زیر می تواند تاثیر فوق العاده ای در رفع سفیدی موها داشته باشد:

آب پیاز را بر روی سر خود ریخته و آن را ماساژ دهید.
اجازه دهید تا به مدت نیم ساعت بر روی سرتان باقی بماند.
این کار را چند مرتبه در هفته تکرار کنید تا تاثیرات معجزه آسا آن را مشاهده کنید.
5. رفع سفیدی مو با روغن دانه کنجد
ترکیب روغن دانه های کنجد و روغن نارگیل باعث تقویت فعالیت ملانوسیت ها و بهبود رنگدانه های مو می شود. روغن دانه های کنجد تاثیر فوق العاده ای در برطرف کردن سفیدی موها و تیره شدن آن دارد. برای این منظور کافی است تا طبق روش زیر عمل کنید:

دو قاشق غذاخوری روغن دانه کنجد را با دو قاشق غذاخوری از روغن درخت نارگیل ترکیب کنید. آنها را به مدت چند دقیقه گرم کنید.
روغن را بر روی سر خود مالیده و ماساژ دهید.
حدود 15 دقیقه موهای خود را ماساژ دهید و سپس موها را با یک حوله داغ بپوشانید و 30 دقیقه صبر کنید.
موها را با شامپو فاقد سولفات شست و شو دهید. این کار را 2 تا 3 مرتبه در هفته انجام داده تا سفیدی موها را برطرف کنید.
6. درمان سفیدی مو با چای سیاه
چای سیاه سرشار از آنتی اکسیدان هایی است که می تواند به خنثی کردن آسیب رادیکال های آزاد کمک کرده و از آسیب و ساییدگی زودرس موها جلوگیری کند. این چای می تواند موها را تیره تر و نرم تر کند. چای سیاه استرس را نیز از بین می برد که به عنوان یک عامل سفیدکننده موها شناخته می شود. برای استفاده از چای سیاه جهت برطرف کردن سفیدی موها به شکل زیر عمل کنید.

دو قاشق غذاخوری چای سیاه را در یک فنجان آب جوش بریزید. یک قاشق چایخوری نمک به آن اضافه کنید و صبر کنید تا دم بکشد.
پس از دم کشیدن صبر کنید تا سرد شده و سپس موهای خود را چندین مرتبه با آن شست و شو دهید. اجازه دهید تا این محلول به مدت 15 تا 20 دقیقه بر روی موهای تان باقی بماند.
موهای خود را با آب سرد شسته و از شامپو برای این کار استفاده نکنید.
این کار را دو مرتبه در هفته انجام دهید تا سفیدی موهایتان برطرف شود.
7. رفع درمان سفیدی مو با استفاده از رزماری و مریم گلی
برگ های مریم گلی از سفیدی موها جلوگیری کرده و رنگدانه های آن را حفظ می کند. این گیاه همچنین می تواند باعث بازگشت رنگدانه به موهای سفید شود. رزماری نیز تاثیر فوق العاده ای در رفع سفیدی موها دارد. برای رفع سفیدی موها با این دو گیاه به شکل زیر عمل کنید:

یک و نیم فنجان رزماری و برگ مریم گلی خشک شده را به دو فنجان آب جوش اضافه کنید و به مدت چند ساعت صبر کنید.
با این مخلوط موهای خود را شست و شو دهید. اجازه دهید تا به مدت 15 تا 20 دقیقه بر روی موها باقی بماند. اکنون با آب ولرم موها را شست و شو دهید.
این روش را هر هفته تکرار کنید تا سفیدی موها برطرف شود.
علاوه بر گیاهانی که در این مقاله توضیح داده شد، داشتن یک رژیم غذایی مناسب نیز تاثیر فوق العاده ای در پیشگیری و رفع سفیدی موها خواهد داشت. برای حل این مشکل باید به اندازه کافی ویتامین ها و مواد معدنی زیر را دریافت کنید:

برای جلوگیری از سفید شدن مو چه بخوریم
ویتامین هایی برای سالم نگه داشتن موها
ویتامین B و به خصوص ویتامین B12
ویتامین A
ویتامین D
ویتامین C
مواد معدنی لازم برای سالم نگه داشتن موها
روی
آهن
منیزیم
مس
سیلیسیم
منبع : https://salamdonya.com/


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۲ اسفند ۱۴۰۰ساعت: ۰۴:۴۶:۲۳ توسط:admin موضوع: نظرات (0)