مقالات مقالات .

مقالات

حقیقت مهم گفته نشده درباره ی نمک

نکاتی جالب و مفید درباره اهمیت نمک
نمک؛ ماده غذایی است که در هر جای دنیا برای طعم دهی به غذا از آن استفاده می‌ کنند و حتماً به عنوان جزئی ضروری در غذا استفاده می شود. سدیمِ موجود در نمک؛ یک نوع ماده شیمیایی است که بدن به آن نیاز دارد اما باید مصرف آن به اندازه متعادل باشد تا دچار مشکل نشویم. در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک قصد داریم حقایقی را در مورد نمک بگوییم که شاید خیلی از شما تا به حال درباره آن نمی دانستید.

بدون نمک می میریم
وعده های غذایی باید حاوی نمک باشند، زیرا سلول های ما برای عملکرد مناسب به نمک نیاز دارند. هر سلول در بدن ما در خودش نمک را به شکل آهن ذخیره می کند که نیروی الکتریسیته هم دارد و باعث عملکرد طبیعی سلول ها شده و مواد مغذی را به انرژی تبدیل می کنند.

نمکِ بدن از طریق عرق یا رفتن به دستشویی از بین می رود؛ بنابراین باید آن را تامین کنیم که البته باید مقدار متعادلی داشته باشد، زیرا اگر خیلی زیاد از آن استفاده کنیم، به سلامتی مان آسیب وارد شده و مشکل پیدا خواهیم کرد.

نمک غذا

اکثر افراد زیاد از حد نمک استفاده می‌ کنند
درست است که بدن برای عملکرد مناسب به نمک نیاز دارد؛ اما نباید در آن زیاده‌ روی کنیم. بدن ما به 186 میلی گرم نمک در طول روز نیاز دارد؛ اما بسیاری از افراد این مقدار را رعایت نمی کنند و بیشتر از آنچه که باید، نمک استفاده می‌ کنند که همین به بدن آسیب وارد می‌ کند‌. منظور ما این نیست که مقدار نمکِ مصرفی را به نصف برسانید اما باید حد تعادل را رعایت کنید.

نمک باعث افزایش سطح آی کیو می شود
شاید برای تان عجیب باشد؛ اما نمک تا حد زیادی روی هوش و آی کیو افراد اثرگذار است، زیرا مواد موجود در آن نقش زیادی در سلامت ذهنی دارد و هوش هم از آن نشأت می گیرد. کمبود ید باعث ایجاد مشکلات مختلفی از جمله مشکلات ذهنی و هوشی در افراد خواهد شد.

آی کیو

انواع مختلفی از نمک وجود دارد
نمک ها انواع مختلفی دارند. مواد معدنی موجود در آن ها به صورت متنوع پخش شده است اما نمی‌ توان گفت که کدام نمک از دیگری سالم تر است، زیرا هر کدام خواص خودشان را دارند؛ بنابراین هر نمکی که استفاده کنید، تا حد زیادی برای بدن تان فایده دارد و مهم تر از همه این که همه آن ها به یک اندازه به غذا طعم می دهند.

نمک از طرق مختلفی به بدن می‌ رسد
حتماً شنیده‌ اید که خیلی از افراد از سنگ نمک یا نمک دریا یا نمک های معمولی صنعتی استفاده می کنند. نمک دریا حاصل تبخیر نمک آب دریا است. نمک‌ ها به گونه‌ های متفاوت به بدن ما می‌ رسند و هرکدام خواص متفاوتی دارند و به خاطر همین مجبور نیستید که فقط به استفاده از یک نوع نمک بسنده کنید.

انواع نمک

اولین کاربرد نمک؛ مربوط به غذا نیست
شاید خیلی از شما فکر کنید که نمک فقط برای طبخ غذا استفاده می‌ شود؛ اما در واقع این اولین کاربرد نمک نیست. نمک خواص بسیار زیادی دارد؛ برای درست کردن شمع، صابون یا حتی خیلی از پاک کننده ها از نمک استفاده می کنند و مواد غذایی تنها راه کاربردی استفاده از نمک نیستند.

نمک به عنوان جریان دهنده هم استفاده می شود
نمک ارزش زیادی دارد و از آن به عنوان جریان دهنده نیرو هم استفاده می کنند؛ همچنین به عنوان راهی برای نگهداری غذا هم از آن کمک می گیرند. در گذشته زمانی که هنوز یخچالی نبود، مردم از نمک برای سالم‌ نگهداشتن مواد غذاییِ خود استفاده می کردند.

پاشیدن نمک به گوشه های خانه
باورِ این که؛ پاشیدن نمک به گوشه های خانه باعث خوش شانسی، آرامش و رونق می شود سالهاست که بین مردم وجود دارد. در طول تاریخ بعضی از مردم بر این عقیده بودند که اگر شما مقداری نمک را در گوشه های خانه بپاشید، یعنی انرژی های منفی را از بین برده اید و باعث خوش شانسی، رونق و آرامش شده اید و در واقع؛ یک نوع پاک سازی را به انجام رسانده اید.
منبع : نمناک


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۸ فروردین ۱۴۰۱ساعت: ۰۲:۴۸:۰۷ توسط:admin موضوع: نظرات (0)